Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
"I drzewa mają swoje historie" Drukuj E-mail
poniedziałek, 14 listopad 2016

"I drzewa mają swoje historie"

W dniu 9 września 2016 r. w Wysokiej odbyła się piękna uroczystość posadzenia dębu „Jan Kazimierz”, której inicjatorem był Stanisław Teper.
Podobnie jak narody, ludzie i drzewa mają swoje historie, koleje losu, symbolikę. Początki naszej państwowości, to puszcze nieprzebrane, z których wyrosła i kształtowała się nasza narodowa tożsamość. Kiedy rodziły się córki - sadzono lipy, gdy przychodzili na świat synowie - sadzono dęby. To pod ich rozłożystymi konarami zbierał się wiec - rada starszych, podejmowano decyzje najwyższej rangi i wagi. W cieniu ich listowia nabierano sił przed walką, a po wygranej bitwie odpoczywano, czerpiąc z nich witalne siły potrzebne do dalszych zmagań. Sadzono je w lasach, przy drogach i przydworskich parkach nadając imiona, jak komuś bliskiemu, opiekuńczemu, jak przyjacielowi.

Image


Image


Wysoka długo szczyciła się właśnie takim potężnym wyniosłym, pamiętającym czasy królewskie dębem. Dziś pozostały po nim korzenie i zarys potężnej niegdyś postury. Właśnie dlatego kultywując dawną tradycję, tak jak w 1918 roku dziadowie sadzili dęby, dziś nazywane Dębami Wolności tak w Wysokiej w przeddzień tego ważnego i radosnego święta posadzono nową sadzonkę.
Uroczystość została połączona z poświęceniem odnowionej kapliczki, z krzyżem nad którym umieszczony jest pelikan karmiący swą krwią młode. Kapliczkę odnowił mieszkaniec Wysokiej Stanisław Kudzia. Wszystkie te wydarzenia złożyły się na upamiętnienie 98 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. My młode pokolenie żyjące w wolnej i niepodległej Polsce pamiętamy: „… że ta co nie zginęła z polskiej wyrosła krwi”. W uroczystościach udział wzięli organizatorzy uroczystości, uczniowie Zespołu Szkół im. Wojska Polskiego w Wysokiej wraz z gronem pedagogicznym, Wójt Gminy Jordanów Stanisław Pudo oraz zaproszeni goście .

S.M.
Image


Image


Image


Image


Image


< Poprzedni   Następny >