Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
GAZ ZIEMNY W OSIELCU ? Stampa E-mail
środa, 01 marzec 2017

GAZ ZIEMNY W OSIELCU ?

Sieciowy gaz ziemny na terenie gminy Jordanów obecnie jest w Łętowni, Wysokiej i na Małym Luboniu w Naprawie. Gaz ten wykorzystywany jest przez mieszkańców na  potrzeby grzewcze – centralnego ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej i do gotowania.  Należy podkreślić, że gaz jest jednym z najczystszych nośników energii. W wyniku jego spalania nie jest emitowany do atmosfery szkodliwy pył, jest wygodny w obsłudze, ale nie jest najtańszy dlatego nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem.

W Osielcu od kilku miesięcy trwają zapisy zainteresowanych korzystaniem z gazu ziemnego. W związku z tym podczas zebrania wiejskiego w dniu 23 lutego br. przedstawiciel PGNiG pan Piotr Sobieraj przedstawił koncepcję rozbudowy przesyłowej sieci gazu ziemnego dla miejscowości Osielec w oparciu o zebrane informacje. Według przedstawionej koncepcji najlepszym rozwiązaniem byłaby rozbudowa sieci gazowej z Łętowni - Zarębek, gdzie sieć ta występuje najbliżej i może dostarczyć wymaganą ilość gazu. Mieszkańcy będą ponosić koszty wykonania przyłącza gazowego w kwocie ok. 2,1 tys. zł, natomiast główną i rozdzielczą sieć wykonana PGNiG S.A.

Najwięcej chętnych zgłosiło się z terenu centrum wsi, ale liczba ta nie gwarantuje opłacalności inwestycji. Według przedstawionej koncepcji wskazanym terenem do przejścia gazociągu jest teren zabudowany od granicy z Łętownią przez Osielec Górny do centrum wsi. W związku z tym na w/w zebraniu ustalono, że do końca marca br. zainteresowani mogą się jeszcze zapisywać u pana Piotra Kaczmarczyka lub w GOKSiP Osielec.

Należy podkreślić, że sprawa gazyfikacji wsi Osielec jest już drugi raz w historii podejmowana i obecnie decyzja w tej sprawie uzależniona jest od ilości nowych zgłoszeń, przede wszystkim z terenu Osielca Górnego.

Obecnie jest wielka szansa na wykonanie gazyfikacji terenu wsi Osielec i ważne żeby ją wykorzystać.

Insp. UG w Jordanowie
Zbigniew Bryl
< Precedente   Successivo >