Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Order Odrodzenia Polski dla Zdzisława Zawady Drukuj E-mail
środa, 21 marzec 2018

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Zdzisława Zawady – nauczyciela i wychowawcy, wieloletniego dyrektora szkoły w Osielcu


W dniu 28 września 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Zdzisława Zawadę z Osielca Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich”. W czasie II wojny światowej Zdzisław Zawada wraz z rodziną ukrywał na terenie swojego gospodarstwa trzyosobową rodzinę żydowską.

Image


Niestety, pan Zdzisław nie doczekał uroczystości wręczenia odznaczeń. Zmarł 29 września 2017 r. W dniu 13 marca br. wicewojewoda małopolski Józef Gawron w imieniu Prezydenta RP przekazał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski małżonce śp. Zdzisława Zawady. Uroczyste wręczenie odznaczenia miało miejsce w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

GK

Image


Image


< Poprzedni   Następny >