Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Dożynki Gminne w Naprawie Drukuj E-mail
czwartek, 23 sierpień 2018

Dożynki Gminne w Naprawie


W niedzielę 19 sierpnia br. w Naprawie odbyły się Dożynki Gminne, których głównym organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie. Zanim korowód dożynkowy przeszedł na miejsce świętowania, na miejsce zbiórki dojechały konie zaprzężone w bryczki, a w bryczkach: starostowie, kapela góralska i gospodynie z Naprawy z dożynkowym wieńcem.

Image


Gminne święto plonów rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona przez pochodzącego z Naprawy ks. Lesława Mirka – dyrektora Centrum Formacyjno – Szkoleniowego „Księżówka” w Zakopanem. Po zakończeniu mszy i powitaniu gości, starostowie dożynek złożyli na ręce Wójta Gminy Jordanów dożynkowy bochen chleba, by „dzielił go mądrze i sprawiedliwie”. Następnie wszyscy razem pokroili dożynkowy chleb i poczęstowali nim zebranych. Do wspólnego dzielenia chleba zaproszono także Burmistrza węgierskiej gminy Kengyel. Gospodarz Gminy Jordanów podziękował wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę i poświęcenie, a jednocześnie życzył, by nigdy nikomu chleba nie zabrakło. Głos zabrali także: prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, były wojewoda małopolski – Andrzej Harężlak, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej – Ryszard Czaicki i Burmistrz zaprzyjaźnionej gminy węgierskiej Kengyel.

Image


Image


Ośpiewanie wieńców dożynkowych przez Koła Gospodyń Wiejskich stanowiło kolejny punkt gminnego święta plonów. Podczas dożynek wręczone zostały odznaki honorowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”, a otrzymali je: Grażyna Jopek, Andrzej Grubarek i Stanisław Ryś. Dekoracji dokonali: Wójt Gminy Jordanów Stanisław Pudo i kierownik Biura Powiatowego ARiMR Jacek Płaza. Prezes WZRKRiOR Andrzej Harężlak i wiceprezes tego związku Bohdan Laskosz wraz z wójtem wręczyli odznaczenia „Order Serca Matkom Wsi” paniom: Marii Jabcoń, Józefie Ryś i Franciszce Wilk. Są to odznaczenia przyznawane przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych dla matek mieszkających na wsi za ich poświęcenie włożone w wychowywanie dzieci, prowadzenie gospodarstw i działalność na rzecz lokalnego społeczeństwa.

Image


Image


Kapituła Honorowa Gminy Jordanów przyznała odznaki regionalne „Za zasługi dla Gminy Jordanów”, a otrzymali je z rąk Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy Adama Kawuli: Władysława Rawska, Eugenia Kędzior, Stanisław Kulak, Andrzej Wójcik, Edward Brzana, Ryszard Ordzowiały, Ewa Oleksa i Daniel Mirek. Wręczono także nagrody w konkursie „Najpiękniejszy ogród przydomowy i obejście w gospodarstwie rolnym”. Pierwsze miejsce w kategorii „najpiękniejszy ogród przydomowy” otrzymała Dorota Pradziad z Łętowni, drugie miejsce zdobyła Janina Buda z Łętowni, a trzecie – Anna Wilk z Naprawy. W kategorii „najpiękniejsze obejście w gospodarstwie rolnym” zwyciężyła Jadwiga Zając z Naprawy. Nagrody wręczyli Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady Gminy.
W części artystycznej dożynek wystąpiła kapela góralska z Podhala, Gminny Zespół Regionalny „Gronie” z Łętowni, a także grupa energicznych pań z Nordfit z Basią Filą- Chwiej na czele, która dała prawdziwy pokaz zumby. Największą gwiazdą naprawskiego świętowania był znany i lubiany aktor - Andrzej Grabowski. Jego występ przyciągnął tłumy wielbicieli, którzy raz po raz przerywali występ gorącymi brawami. Dożynki Gminne w Naprawie zakończył festyn z zespołem „Especto Band” z Naprawy. Podczas dożynek można było odwiedzić stoiska: Małopolskiej Izby Rolniczej, KRUS-u, Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Suchej Beskidzkiej, Lokalnej Grupy Działania „Podbabiogórze”, ARiMR, a także stoiska twórców ludowych. Dużą popularnością cieszyło się stoisko z EKO SERAMI BESKIDZKIMI pana Roberta Knapa z Naprawy, który od wielu lat jest producentem różnych gatunków ekologicznych serów.

Image


Image


Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla współorganizatorów i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji dożynek. I tak, dziękujemy: Wójtowi Gminy Jordanów Stanisławowi Pudo, ks. Lesławowi Mirkowi, Kołu Gospodyń Wiejskich z Naprawy, Ochotniczej Straży Pożarnej z Naprawy, pani sołtys i radzie sołeckiej z Naprawy, starostom, klubowi sportowemu „Unia” Naprawa, panu Adrianowi Szczepanowicz za piękne zdjęcia, brygadzie remontowej Urzędu Gminy, Komendantowi Gminnemu OSP Bogusławowi Wróblowi, orkiestrze OSP Naprawa z kapelmistrzem Stanisławem Bednarczykiem na czele, pocztom sztandarowym, kołom gospodyń z Gminy Jordanów, gościom i wszystkim, którzy spędzili ten dzień razem z nami.

foto: Adrian Szczepanowicz
więcej na facebook – Goksip Jordanów

Image


Image


Image


Image


Image


< Poprzedni   Następny >