Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Wysoka: uczcili pamięć Bohaterów Drukuj E-mail
czwartek, 06 wrzesień 2018

Wysoka: uczcili pamięć Bohaterów


W dniu 1 września w Wysokiej odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystą mszę św. za poległych obrońców Ojczyzny odprawił o. Andrzej Szczypta w asyście ks. Jana Mędrzaka – proboszcza parafii w Wysokiej i ks. Mariana Jurasa – proboszcza parafii w Toporzysku.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na cmentarzu, gdzie Apel Poległych odczytał podporucznik Paweł Pokusiński z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. Stanisława Maczka ze Świętoszowa, a kompania honorowa pod dowództwem kpt. Pawła Płowiaka oddała salwę honorową ku czci poległych. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: wójt Gminy Jordanów Stanisław Pudo, poseł Józef Brynkus, senator Andrzej Pająk i starosta suski Józef Bałos. Odczytany został list od ministra Mariusza Błaszczaka. Głos zabrała także Joanna Wielgat – córka por. Mariana Plichty – obrońcy Wysokiej. Następnie delegacje władz, wojska, policji, straży, Nadleśnictwa z Myślenic, ościennych gmin, związków kombatanckich, stowarzyszeń i rodzin walczących żołnierzy, a także szkół i harcerzy złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem obrońców Wysokiej.

Image


Image


Image


Wyjątkowym akcentem tegorocznych obchodów była rekonstrukcja „Bitwy o Wysoką” autorstwa Jana Urbana i dr. Piotra Sadowskiego. Zastosowane w widowisku efekty pirotechniczne, sprzęt wojskowy i grupy rekonstrukcyjne zrobiły na licznie zgromadzonych nieprawdopodobne wrażenie. Innym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym uroczystościom na Wysokiej był II Rajd Młodzieży im. por. Tadeusza Stefaniszyna śladami 4 kompanii II Batalionu 12 pp Ziemi Wadowickiej - Spytkowice. Uroczystości rocznicowe w Wysokiej zakończyły się spotkaniem uczestników przy wspólnej grochówce.

więcej na facebook – Goksip Jordanów

Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


< Poprzedni   Następny >