Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody Drukuj E-mail
piątek, 12 październik 2018

Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Toporzysko


W dniu 21 września 2018r. odebrano prace związane z przebudową Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Toporzysko. Prace polegały przede wszystkim na zmianie instalacji do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia – dostarczanej mieszkańcom przez gminny wodociąg. W związku z tym zdemontowano instalację do dozowania podchlorynu sodu (tzw. chloru) oraz zakupiono i zamontowano generatora dwutlenku chloru o wydajności 22g/h wraz z wymaganym osprzętem, instalacją elektryczną i armaturą.

Zastosowanie dwutlenku chloru jako środka do uzdatniania wody w stosunku do wcześniej stosowanego podchlorynu sodu bezpośrednio wpływa na poprawę jakość wody dostarczanej do sieci wodociągowej ze względu na lepsze właściwości tego środka chemicznego.
Główne zalety stosowania dwutlenku chloru w dezynfekcji wody to:
- utlenianie związków organicznych,
- dezynfekcja większego spektrum mikroorganizmów,
- poprawa smaku i zapachu,
- usuwanie barwy,
- utlenianie żelaza i manganu,
- tworzy śladowe ilości THM < 1µg/l,
- działa w szerokim zakresie pH (2-10),
- nie reaguje z amoniakiem,
- utrzymuje dobrą stabilność bakteriologiczną instalacji dostarczającej wodę oraz wykazuje wydłużone działanie w czasie,
- mniejszy wpływ na korozję instalacji i urządzeń wodociągowych w porównaniu do wcześniej stosowanego podchlorynu sodu.

Dodatkowo zamontowany generator umożliwia zdalny podgląd na jego pracę oraz na dane dotyczące m.in. ilości wody pobieranej z ujęć i dostarczanej do sieci wodociągowej.
Prace zostały wykonane przez firmę EuroClen Polska Sp. z o.o. za łączna wartość: 90 762 zł brutto.

Insp. Z.Bryl
< Poprzedni   Następny >