Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Odsłonięcie pomnika mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" Drukuj E-mail
czwartek, 28 marzec 2019

Odsłonięcie pomnika mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"


W imieniu Wójta Gminy Jordanów składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli w niedzielnych uroczystościach i wszystkim, którzy pomogli w ich organizacji. Dziękujemy księdzu proboszczowi Tadeuszowi Tokarzowi za wszelką pomoc i życzliwość, szkolnym i strażackim pocztom sztandarowym za uświetnienie uroczystości, Komendantowi Gminnemu OSP Bogusławowi Wróblowi za poprowadzenie pocztów sztandarowych, Kawalerii z Toporzyska za udział w uroczystości, policji i strażakom z OSP Osielec i OSP Osielec Górny za zabezpieczenie dróg i parkingów oraz zapewnienie opieki medycznej. Dziękujemy państwu Bazińskim za życzliwość i pomoc, gminnej ekipie remontowej za prace porządkowe i transportowe, panu Stanisławowi Głucowi, panu Adamowi Kardasiowi oraz osieleckiej kopalni kamienia za udostępnienie parkingów. Dziękujemy paniom ze szkolnej kuchni za przygotowanie posiłku, dyrekcji szkoły za udostępnienie hali sportowej, młodzieży za pomoc w przygotowaniu sali i obsłudze, pani Iwonie Bednarczyk za udekorowanie sali, a Wiktorii Zarębie i Wojciechowi Bachulowi za oprawę mszy świętej.
Szczególne podziękowania kierujemy także pod adresem pracowników Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie za całokształt pracy nad organizacją uroczystości W niedzielę 24 marca br. w Osielcu odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia pomnika majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Uroczystość poprzedziła msza św. koncelebrowana przez dziekana dekanatu makowskiego ks. Tadeusza Różałowskiego i proboszcza osieleckiej parafii ks. Tadeusza Tokarza.

Image


Image


Po zakończeniu mszy, uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik „Łupaszki”. Tam ceremonię z asystą wojskową rozpoczął hymn państwowy, a uroczystość uświetniła orkiestra wojskowa z 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i kompania honorowa 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie Garnizonu Kraków – Balice.
Zgromadzonych powitał Wójt Gminy Jordanów Artur Kudzia, a Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik odczytał list od wicepremier Beaty Szydło. Głos zabrał także wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz senator RP Andrzej Pająk. List od Szefa Gabinetu Prezydenta RP odczytał wiceprzewodniczący Rady Powiatu Suskiego Tomasz Spannbauer.

Image


Image


Centralnym punktem uroczystości było odsłonięcie pomnika „Łupaszki”, którego dokonali: Lidia Lwow – Eberle – towarzyszka życia Szendzielarza, Wojewoda Małopolski, wiceprezes IPN i Wójt Gminy Jordanów. Po odsłonięciu pomnika odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa na cześć bohaterów, a następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Łupaszki”. Na zakończenie uroczystości zebrani mogli wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej z Bytomia, a po jego zakończeniu udali się na poczęstunek.

GK

Artykuł na stronie INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ >>>TUTAJ<<<


Image


Image


Image


Image


Image


< Poprzedni   Następny >