Gmina Jordanów
Gmina Jordanów

Polski :: English :: Deutsch :: Italiano
Spółka "Skawa" - po co i dlaczego? Drukuj E-mail
środa, 05 luty 2020

Spółka "Skawa" - po co i dlaczego?Od pierwszego stycznia 2020 roku wywozem worków z odpadami w naszej gminie zajmuje się Spółka Komunalna Skawa Jordanów. Dzięki temu, stawki są po prostu niższe, niż mogłyby być.

Image


Do tej pory za wywóz odpadów odpowiadała prywatna firma. Po gruntownym przeanalizowaniu sytuacji, władze gminy zdecydowały się na konkretny ruch. Wywóz śmieci zlecono spółce, która - mocno upraszczając - należy do gminy. Precyzując zagadnienie można stwierdzić, że właściwie tylko rozszerzono jej zakres obowiązków. Dlaczego?

Spółka Komunalna Skawa Jordanów do tej pory zajmowała się oczyszczaniem ścieków oraz obsługą wodociągów. Od pierwszego stycznia na jej barkach spoczywa także odpowiedzialność za wywóz odpadów. Takie rozwiązanie pozwoliło zredukować niektóre koszty operacyjne, a tym samym w korzystny sposób wpłynęło na ostateczną cenę dla mieszkańców. Dzięki tym działaniom jako gmina Jordanów możemy się chwalić relatywnie niskimi stawkami za wywóz worków, w porównaniu do okolicznych miejscowości.

Image


Ale kto odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego procesu wywozu odpadów? Ekipę tworzy siedem osób działających w trzech zespołach. Pracownicy mają do dyspozycji flotę składającą się z dwóch dużych śmieciarek, hakowca - czyli samochodu służącego do wywozu kontenerów oraz dwóch samochodów dostawczych. Zespół działa od poniedziałku do piątku według poniższego harmonogramu.

Image


Do zadań ekipy należy odbiór worków spod domostw oraz dostarczenie ich do Suchej Beskidzkiej. Ważne, aby odpady zostały wystawione najpóźniej do godziny siódmej rano. Wszystkie powinny mieć naklejone specjalne kody. Istotną sprawą jest również rzetelne segregowanie śmieci. Ma to duży wpływ na cenę wykonywania usługi, a więc na koszty ponoszone przez mieszkańców.

Image


Warto wiedzieć, że ekipa zajmująca się wywozem odpadów nie posiada worków przeznaczonych dla domostw. Są one dostępne w Gminnych Ośrodkach Kultury. W Urzędzie Gminy Jordanów należy natomiast pytać o worki „BIO”. Są one dostępne oczywiście za darmo.
< Poprzedni   Następny >