16 listopada 2021 roku uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej uczestniczyli w wycieczce do Krakowa w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Przedsięwzięcie wspiera edukację patriotyczną.


Wycieczka rozpoczęła się odkrywaniem Wzgórza Wawelskiego pod kierunkiem przewodników. Uczniowie zobaczyli najważniejsze miejsca na Wawelu i zachwycili się wielowiekową siedzibą królów. Oglądnęli również wystawę namiotów tureckich i podziwiali zbroje rycerskie.
Następnie odwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Z zainteresowaniem wysłuchali opowiedzianych przez przewodników wielu ciekawostek o najstarszym, istniejącym klasztorze w Polsce. W czasie warsztatów „Od tabliczki po e- booki, czyli historia książki” uczniowie dowiedzieli się, czym różni się książka współczesna od średniowiecznej oraz jakich materiałów pisarskich używano dawniej. Poznali tajniki pracy skryby i iluminatora. Ponadto gęsim piórem próbowali swych sił w kaligrafii.


Na terenie opactwa uczestnicy wycieczki zajrzeli do sklepu z produktami benedyktyńskimi oraz podziwiali widok na Wisłę. Z wycieczki wrócili pełni niezapomnianych wrażeń.


Celem programu „Poznaj Polskę” ogłoszonego i dotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jest wsparcie organów prowadzących szkoły w uatrakcyjnieniu procesu edukacyjnego poprzez uczestnictwo w wycieczkach szkolnych. Program sfinansowany jest do 80% ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, pozostałe 20% stanowi wkład własny rodziców uczniów uczestniczących w projekcie.