Emocje po rekonstrukcji bitwy o Wysoką powoli opadają. Podobnie jak kurz i pył po wybuchach i widowiskowych pożarach. Mieszkańcy gminy Jordanów i zaproszeni goście w niedzielne popołudnie wzięli udział w wyjątkowej rekonstrukcji bitwy o Wysoką.


Wydarzenie miało na celu przypomnieć, uwidocznić i odwzorować tragiczne, historyczne wydarzenia z 1939 roku. Po zakończeniu rekonstrukcji, na placu przed remizą OSP, można było skosztować grochówki przygotowanej przez miejscowe KGW a także nabyć materiały edukacyjne przygotowane przez krakowski oddział IPN.


Organizatorem rekonstrukcji było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju "Źródło", Stowarzyszenie "Kawaleria" i Klub Sportowy "Bór" z Toporzyska oraz Gmina Jordanów, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.


Współorganizatorami wydarzania byli OSP Wysoka, KGW Wysoka oraz Szkoła Podstawowa w Wysokiej.


Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli w rekonstrukcji i tym, którzy pomogli ją przygotować. Warto wspomnieć o policji, OSP Osielec Górny, Pani Monice i Panu Januszowi z Osielca, Nadleśnictwu z Myślenic oraz właścicielom dworu w Wysokiej.


Fotografie: Małgorzata Kowalczyk Mysza. Więcej zdjęć można znaleźć między innymi na facebookowym profilu GOKSiP Jordanów pod TYM linkiem.