W sobotę (26.08.), w Łętowni, odbyły się Dożynki Gminne, których głównym organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie wraz z Wójtem Gminy Jordanów i Kołem Gospodyń Wiejskich "Przebojowe Łętowianki" z Łętowni.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza św., którą w kościele parafialnym odprawił ks. Stefan Stypuła - proboszcz parafii w Łętowni.

Po mszy św. rozśpiewany korowód dożynkowy prowadzony przez łętowską orkiestrę udał się na boisko sportowe, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Najpierw orkiestra OSP Łętownia pod kierunkiem kapelmistrza Michała Makucha odegrała Rotę, a potem odprowadzone zostały poczty sztandarowe. Po powitaniu wszystkich zebranych, gospodarze pełniący rolę starostów przekazali dożynkowy chleb na ręce wójta gminy Jordanów z prośbą, by "dzielił go mądrze i sprawiedliwie".

Gospodarz gminy podziękował starostom, kołom gospodyń i wszystkim uczestniczącym w dożynkach, ale przede wszystkim złożył podziękowania wszystkim rolnikom za ich niezwykle trudną i często niedocenianą pracę.

I choć warunki atmosferyczne nie sprzyjały świętowaniu, to nawet rzęsisty deszcz nie przerwał programu dożynek, a jedynie nieco zmodyfikował jego kolejność.

W czasie gdy organizatorzy porządkowali scenę po przejściu ulewy, pod namiotem odbyło się "Rodzinne muzykowanie" czyli wspólna biesiada z orkiestrą OSP Łętownia.

Potem na scenie zaprezentowały się koła gospodyń, by ośpiewać dożynkowe wieńce. Zanim gospodynie pojawiły się na scenie, zostały wręczone odznaczenia "Zasłużony dla Gminy Jordanów", które otrzymali: Wanda Gospodarczyk, Czesława Kucała, Danuta Proszek, Bogusława Miernik, Stanisława Kosek, Barbara Gwiazdoń, Andrzej Wicher, Michał Makuch, Marek Rusin i wójt Artur Kudzia.

Po części oficjalnej na scenie zaprezentowali się artyści: Gminny Zespół Regionalny "Gronie" z Łętowni, Zespół Mażoretek z Naprawy, solista akordeonowy Tymoteusz Bulas, Emil Bator z rodziną Bulasów i Barglików.

Podczas dożynek wręczono nagrodę specjalną dla Bartłomieja Jochymka - solisty i instrumentalisty zespołu "Gronie" za dotychczasowe osiągnięcia i promowanie kultury kliszczackiej.

Gwiazdami dożynkowego święta byli: kabaret "Śleboda" z Gliczarowa Dolnego i zespół "Krywań".
Podczas imprezy można było obejrzeć wystawę zabytkowych samochodów, spróbować regionalnych przysmaków KGW, a także odwiedzić stoiska wystawców: LGD "Podbabiogórze", Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Zespołu Doradztwa Rolniczego.

Można było wspomóc chorą Kamilkę Gil odwiedzając stoisko wolontariuszy, a także stoisko przygotowane przez Ukraińców zamieszkujących w naszej gminie, którzy niosą pomoc swoim rodakom walczącym na froncie. Dzieciaki mogły skorzystać z darmowych dmuchańców i innych atrakcji.

Na dożynkach gminnych w Łętowni swoją obecnością zaszczycili m.in. posłowie na sejm RP Krzysztof Kozik i Władysław Kurowski, senator RP Andrzej Pająk, radna województwa małopolskiego i zarazem prezes Stowarzyszenia LGD "Podbabiogórze" Danuta Kawa, radni powiatowi i gminni, sekretarz gminy Rafał Lubaszka, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki, kierownik powiatowego biura ARiMR Jacek Płaza, doradca rolny Dariusz Gorycki, prezes Spółki Komunalnej Tadeusz Tatara, a także dyrektorzy szkół, sołtysi, przewodniczący rad sołeckich.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie składa serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników dożynek i dla tych, którzy pomogli w ich organizacji. I tak, dziękujemy: wójtowi gminy Jordanów Arturowi Kudzi, kołom gospodyń z naszej gminy, pocztom sztandarowym, orkiestrze OSP Łętownia wraz z kapelmistrzem Michałem Makuchem, księdzu Stefanowi Stypule, KGW "Przebojowe Łętowianki" z Łętowni, Ochotniczej Straży Pożarnej w Łętowni z prezesem Romanem Hanusiakiem na czele, komendantowi gminnemu OSP Bogusławowi Wróblowi i jego zastępcy Krzysztofowi Stopie, obsłudze medycznej z OSP Łętownia, dyrektorowi Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Łętowni Andrzejowi Książkowi, ekipie remontowej UG w Jordanowie, a także mieszkańcom Łętowni, gminy Jordanów i wszystkim przybyłym gościom. 


Więcej zdjęć tutaj