W sobotę (2.09.), w Wysokiej, odbyły się uroczyste obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Rozpoczęła je uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Wysokiej, którą koncelebrowali: ks. Tadeusz Guz - profesor KUL, ks. Marian Juras - proboszcz parafii w Toporzysku, ojciec Andrzej Szczypta i ks. Jan Mędrzak - proboszcz parafii w Wysokiej.

Po mszy św. uczestnicy obchodów, prowadzeni przez orkiestrę OSP z Łętowni, udali się na cmentarz wojskowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Orkiestra OSP z Łętowni pod kierownictwem kapelmistrza Michała Makucha odegrała hymn państwowy, a ksiądz profesor Tadeusz Guz odmówił modlitwę za poległych.

Następnie podporucznik Grzegorz Markiewicz z 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Mączka ze Świętoszowa odczytał Apel Pamięci, a kompania honorowa 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa wykonała salwę honorową na cześć poległych Bohaterów.

Uroczystości na cmentarzu zakończyło złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem poległych. Złożyli je parlamentarzyści, władze wojewódzkie, powiatowe i gminne, kombatanci, IPN, wojsko, straż graniczna, policja, straż pożarna, szkoły, myślenickie nadleśnictwo, harcerze, rodziny kombatanckie, stowarzyszenia i organizacje.

W imieniu Prezesa Rady Ministrów wieniec złożył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, a w imieniu premier Beaty Szydło wiązankę złożył Mariusz Krystian - wójt gminy Spytkowice (pow. wadowicki).

Z cmentarza uczestnicy uroczystości udali się na plac przed remizę, gdzie miały miejsce przemówienia i część artystyczna w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Wysocko Śleboda” działającego przy Związku Podhalan Oddział w Wysokiej.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: wójt gminy Jordanów Artur Kudzia, poseł na sejm RP Władysław Kurowski, senator RP Andrzej Pająk, radna województwa małopolskiego Danuta Kawa, starosta suski Józef Bałos, Joanna Wielgat - prezes Stowarzyszenia Rodzin 1 Dywizji Pancernej, a także Michał Siwiec - Cielebon.

Tegoroczne obchody zakończyło spotkanie przy grochówce, którą corocznie przygotowuje KGW „Wysocanki” z Wysokiej.

Nie lada gratkę dla miłośników wojskowości przygotowało Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nowym Targu. Można było odwiedzić stoiska wojskowe, a także obejrzeć nowoczesne wozy bojowe.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli w obchodach 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej i tym, którzy pomogli w ich przygotowaniu.

Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej, Kołu Gospodyń Wiejskich „Wysocanki” z Wysokiej”, Szkole Podstawowej w Wysokiej, radnemu Andrzejowi Jąkale, Związkowi Podhalan Oddział w Wysokiej i zespołowi „Wysocko Śleboda”, księdzu Janowi Mędrzakowi - proboszczowi parafii w Wysokiej, policji, ekipie remontowej Urzędu Gminy w Jordanowie, orkiestrze OSP Łętownia z kapelmistrzem Michałem Makuchem na czele, zastępcy Komendanta Gminnego OSP Krzysztofowi Stopie, pocztom sztandarowym, delegacjom wieńcowym, władzom, stowarzyszeniom i organizacjom biorącym udział w uroczystościach, Nadleśnictwu Myślenice, leśniczemu Adamowi Wójciakowi, mieszkańcom Wysokiej i wszystkim przybyłym.

Szczególne słowa podziękowań kierujemy do 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa i Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu.

Więcej zdjęć tutaj