Wnioski na nowy rok szkolny 2020/2021 należy składać w Urzędzie Gminy w Jordanowie ul. Mickiewicza 3, od 1 do 15 września 2020r. a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych do 15 października.
Formularze wniosków można pobrać:
- w Urzędzie Gminy w Jordanowie (ul. Mickiewicza 3)
- ze strony internetowej www.gmina-jordanow.pl (zakładka Oświata – Stypendia socjalne – do pobrania – Wniosek o stypendium szkolne)
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019r., poz. 1507 ze zm.) - obecnie kwota ta wynosi 528 zł.
Do wniosku załącza się zaświadczenia albo oświadczenia o wysokości dochodów (z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku) wszystkich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
Przyjmuje się, że z 1 hektara przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 308 zł.
Świadczenie wychowawcze „500 +” nie jest wliczane do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do stypendium szkolnego.
Stypendium szkolne przysługuje:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki; którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm, narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Stypendium szkolne realizowane jest poprzez refundację poniesionych przez wnioskodawcę wydatków na cele edukacyjne do wysokości kwoty określonej w decyzji przyznającej stypendium szkolne. W związku z tym istnieje konieczność zbierania odpowiednich faktur potwierdzających poniesienie wydatków.
Przykładowy wykaz wydatków kwalifikowanych do stypendium szkolnego:
- podręczniki,
- słowniki, encyklopedie, atlasy, tablice matematyczne, lektury szkolne itp.
- plecak szkolny,
- obuwie sportowe (2 pary na semestr), strój sportowy na W-F (podkoszulek, spodenki, bluza, dres (2 sztuki na semestr)
- artykuły szkolne takie jak: zeszyty, piórniki, bloki, farby, kredki flamastry, klej, papier kolorowy, ołówki, długopisy, pióra, kalkulatory, brystole, nożyczki, korektory, przybory geometryczne, plastelina itp.
- tusze do drukarek i papier ksero,
- programy multimedialne edukacyjne,
- komputer i części do komputera np. mysz, klawiatura, drukarka,
- pokrycie kosztu abonamentu internetowego - bez usługi TV (od września do czerwca),
- płatne kursy dydaktyczne np. kursy komputerowe, kursy nauki języka obcego,
- bilety miesięczne imienne lub rachunki za dojazd do szkoły – dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Istotne jest by zakupywana odzież miała adnotację „sportowe”, jeśli zakupiony towar nie ma takiego przymiotnika w nazwie to sprzedawca na odwrocie faktury może umieścić taki opis wraz z podpisem i pieczątką sklepu.
Stypendia przyznawane są decyzją dla konkretnego ucznia, a nie na rodzinę, dlatego koszty poniesione powinny mieć indywidualne pokrycie np. zakup jednej pary obuwia sportowego z przeznaczeniem na zajęcia wychowania fizycznego dla konkretnego dziecka.
Faktury powinny być wystawione na rodzica lub opiekuna prawnego niepełnoletniego ucznia, a także mogą być wystawione na ucznia.
W roku szkolnym 2020/2021 obowiązują faktury za:
- zakup podręczników – od czerwca 2020r.
- pozostałe pomoce dydaktyczne – od lipca 2020r.
- internet (bez usługi TV) – od września 2020r.
- bilety za dojazd do szkoły – od września 2020r. (uczniowie szkół ponadpodstawowych).
Faktury muszą dotyczyć roku szkolnego na który zostało przyznane stypendium szkolne.
Do 15 września należy złożyć tylko wniosek wraz z udokumentowanymi dochodami rodziny, natomiast faktury potwierdzające poniesienie wydatków edukacyjnych należy dostarczyć po odebraniu decyzji przyznającej stypendium szkolne.