Sejmik Województwa Małopolskiego Uchwałą Nr XXXII/452/17 z dnia 23 styczna 2017 r.
wprowadził na obszarze województwa małopolskiego ograniczenia i zakazy w zakresie
eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz.U. Woj. Małopolskiego z 2017r. poz. 787). Uchwała ta zwana też antysmogową wprowadza na obszarze Małopolski
(z wyłączeniem Gminy Miejskiej Kraków) ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji (kotłów, pieców, kominków), w których następuje spalanie paliw stałych (węgla, drewna).

Uchwała antysmogowa wprowadza istotne zmiany, m.in.:

- od 1 lipca 2017 roku w Małopolsce obowiązuje zakaz montażu nowego kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Osoby, które budują nowy budynek i instalują w nim nowe urządzenia grzewcze na paliwa stałe, albo wymieniają kocioł lub kominek na nowy w istniejących budynkach, są zobowiązane zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu.

- od 1 lipca 2017 roku obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Te frakcje to właściwie odpady węglowe – drobny pył węglowy o ziarnach do 3 mm, który zawiera duże ilości wilgoci, popiołu i innych zanieczyszczeń decydujących o dużej emisji przy jego spalaniu. Dodatkowo wprowadzony został zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 %. Oznacza to, że drewno przed spaleniem powinno być sezonowane – jego suszenie powinno trwać co najmniej dwa sezony. Suche drewno charakteryzuje się znacznie wyższą kalorycznością i niższą emisją zanieczyszczeń niż drewno surowe.

- do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno
(zainstalowanych przed 1 lipca 2017r.), które nie spełniają żadnych norm emisyjnych
(poniżej klasy 3 według normy PN-EN 303-5:2012). - do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły (zainstalowane przed 1 lipca 2017r.), które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

- kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które są już eksploatowane (zamontowane przed końcem czerwca 2017 roku) będą mogły być użytkowane do końca swojej żywotności.

- kominki, które nie spełniają wymagań w zakresie ekoprojektu lub sprawności cieplnej na poziomie co najmniej 80% (zainstalowane przed 1 lipca 2017r.), od 2023 roku będą musiały zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu.

- od 1 styczna 2023 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka.

W związku ze złą jakością powietrza w okresie grzewczym oraz wymaganiami
prawnymi (uchwałą antysmogową) zachęcamy właścicieli budynków do niezwłocznej
wymiany starego, pozaklasowego kotła, na nowy kocioł spełniający określone warunki
(kotły na paliwa stałe muszą spełniać wymogi ekoprojektu i 5 klasy PN-EN 303-53).
Kocioł na paliwa stałe musi posiadać automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy kotłów zgazowujących) i nie może być wyposażony w ruszt awaryjny.

Należy dodać, że tzw. uchwała antysmogowa dla Małopolski w pierwszej kolejności
wprowadza obowiązek wymiany kotłów pozaklasowych, które można eksploatować do końca
2022 roku. Więcej informacji nt. uchwały antysmogowej dla Małopolski dostępnych jest na
stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

(https://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/malopolska/)