Dziś, w kilku słowach, chcemy przedstawić Państwu Zespół Interdyscyplinarny działający na terenie naszej gminy.

Zespół Interdyscyplinarny to grupa specjalistów z różnych instytucji, podejmująca się współpracy celem udzielenia pomocy osobom lub całym rodzinom znajdującym się w kryzysie i dotkniętym problemem przemocy.

Na terenie Gminy Jordanów Zespół Interdyscyplinarny działa od 2011r. realizując Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej.

Wójt Gminy Jordanów na podstawie Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej z dnia 29.07.2005r (Dz. U. 2024 poz.424) powołał w dniu 20.09.2023r Zarządzeniem nr 45/2023 nowy Zespół Interdyscyplinarny w Jordanowie w skład którego wchodzą przedstawiciele: Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jordanowie, Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej, Komisariatu Policji w Jordanowie, Gminnej Komisji do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów alkoholowych, Zespołu Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej, Oświaty, Służby Zdrowia, Stowarzyszenia.

Celem głównym zespołu interdyscyplinarnego jest efektywna współpraca instytucji i organizacji na rzecz zapobiegania i zwalczania przemocy domowej, poprzez:
-diagnozowanie problemu przemocy domowej,
-podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą domową mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,
-inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą domową,
-rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy,
-w środowisku lokalnym,
-inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc domową,

-realizacja gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony ofiar przemocy domowej.

Zespół Interdyscyplinarny powołuje grupy diagnostyczno - pomocowe w celu dokonania diagnozy i oceny sytuacji w związku ze zgłoszonym podejrzeniem wystąpienia przemocy domowej.

Powoływane grupy diagnostyczno - pomocowe składają się z przedstawicieli różnych służb i instytucji w zależności od występujących problemów w rodzinie.

Do zadań grup diagnostyczno - pomocowych należy w szczególności:
- dokonywanie na podstawie procedury „Niebieskie Karty” oceny sytuacji osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową,
- realizacja procedury „Niebieskie Karty” w przypadku potwierdzenia podejrzenia wystąpienia przemocy domowej, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia,
- monitorowanie sytuacji osób doznających przemocy domowej a także zagrożonych wystąpieniem przemocy domowej, w tym również po zakończeniu procedury „Niebieskie Karty”,
- kierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno – terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową lub programie psychologiczno – terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową,

- dokumentowanie działań podejmowanych wobec osób doznających przemocy domowej i stosujących przemoc domową.

Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup diagnostyczno - pomocowych wykonują zadania w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych.

Gmina Jordanów od 2011r współpracuje z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie - Zespołem Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej zapewniając mieszkańcom Gminy Jordanów specjalistyczną pomoc taką jak:
-pomoc psychologiczna,
-poradnictwo rodzinne i pedagogiczne,
-prowadzenie grup wsparcia,
-mediacje rodzinne,
-wspomaganie rozwoju kompetencji rodzicielskich i wychowawczych,
-prowadzenie programu korekcyjo-edukacyjnego dla sprawców przemocy domowej,
-prowadzenie programu psychologiczno-terapeutycznego,
udzielanie wsparcia w zakresie interwencji kryzysowej w terenie.
Jeżeli ktoś z Państwa doświadcza przemocy domowej lub jest jej świadkiem, może uzyskać pomoc zgłaszając się do:
-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jordanowie ul. Bł.Ks. P Dańkowskiego 10 lub Fili ośrodka w Naprawie (Naprawa 700), te. 18 26 75 369
-Komisariatu Policji w Jordanowie ul. Rynek 10, tel. 997 lub 47 832 83 00
-Zespołu Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicz 31
-Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 11, tel; 33 874 24 40

-Prokuratury Rejonowej w Suchej Beskidzkiej, ul. Piłsudskiego 23. tel. 33 874-24-60

Jeśli przemocy domowej towarzyszy uzależnienie od alkoholu, zwróć się do Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jordanowie - Urząd Gminy w Jordanowie, ul. Rynek 2, 34-240 Jordanów, tel: 18 268 76 07

Stowarzyszenie Trzeźwości „DOM”ul. Banacha 1, 34-240 Jordanów, tel: 18 267 48 02

Przydatne numery telefonu:
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy Domowej "Niebieska Linia"
tel: 800 12 00 02 bezpłatny telefon czynny całą dobę
Strona internetowa: www.niebieskalinia.info