Ulga podatkowa na termomodernizację budynków jednorodzinnych
W zeznaniu podatkowym można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych część kosztów zakupu materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją m.in.
- materiały budowlane służące dociepleniom i chroniące przed zawilgoceniem;
- kocioł gazowy kondensacyjny ze sterowaniem;
- kocioł olejowy kondensacyjny ze sterowaniem;
- zbiornik na gaz;
- zbiornik na olej;
- kocioł na paliwo stałe spełniający normy Komisji UE;
- domowe instalacje OZE – montaż instalacji fotowoltaicznej i kolektora słonecznego;
- montaż pompy ciepła;
- montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego.
Wykaz wszystkich usług i materiałów objętych ulgą Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU2...
Odliczenie przysługiwać będzie podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Odliczeniu nie będą podlegać wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane ze środków pochodzących z dotacji.
Odliczenie nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł, a kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Podatek może zostać odliczony zarówno, gdy rozliczamy się według skali podatkowej (przy stawce 18% i 32%), jak i według podatku liniowego czy ryczałtu.
Dodatkowe informacje dostępne pod adresem: